top of page

Mälumäng x Loodusteadused: mis toimub telgitagustes?

  • Ander Mägi
  • Apr 1
  • 3 min read

Updated: Apr 4

Õu on täis järjest enam kevademärke. Nii nagu pistavad mullast välja oma õied tulbid ja nartsissid, on tärkamas ka “Mälumäng x Loodusteadused”. Kiiresti populaarsust kogunud ning loodusteaduste sõprade seas palavalt armastatud mälumängusari paneb teadmised proovile juba 10. aprillil TalTechi aulas kell 18. Mis aga toimub telgitagustes ja mis pakub enim närvikõdi projektitiimile? Seda käisin uurimas korraldustiimilt.


Kui sagedased mälumängudel käijad te ise olete? Kas sellest on abi mälumängu korraldamisel?

Eeva: Olen üsna tihe mälumängudel osaleja. Olin kunagi ühe sõpradest koosneva tiimi liige, millega võitsime isegi kaks hooaega ühes pubimälumängude sarjas. Hetkel olen LÜKi mälumängutiimi Korjuse Elustaja #2 liige ja püüan osaleda, niipalju kui vaba aeg võimaldab.Usun, et sellest on abi mälumängude korraldamisel, kuna saab näha, kuidas teised korraldajad küsimusi küsivad, kuidas vihjeid esitada, kuidas punkte ja tiime arvestada. Saab ka teada, mis on üldine osalejate tase, et ei teeks liiga keerulist, aga ka mitte liiga lihtsat mälumängu, et inimestel ei hakkaks igav.


Helena: Olen suur mälumängude fänn. Kui võimaluse leian ja tiimi kokku saan, osalen hea meelega igasugustel säärastel üritustel. Omal ajal olen nii mõnegi kinni pannud. Kindlasti tuleb see kogemus kasuks nii küsimuste välja mõtlemises kui ka vihjete loomises. Lisaks on mul palju kogemustega sõpru, kellelt nõu ja ideid küsida.


Emma: Mina mälumängudele eriti tihti just ei satu, kuid ma naudin väga näiteks “Kuldvillaku” vaatamist ja ristsõnade lahendamist (mis ongi peaaegu nagu paberil mälumäng). Mälumängudel osalemine kindlasti aitab seda üritust korraldada, kuna saab enda kogemuste põhjal välja mõelda, mida on kasulik teha ja milliseid küsimusi küsida võiks.


Annaliis: Mina olen käinud mälumängul ainult ühe korra (2024 sügisel toimunud TalTechi mälumängul). See-eest ma vaatan tihti “Kuldvillakut”. “Kuldvillaku” vaatamine aitab ürituse koostamist mitmel viisil. Üks on kindlasti ideed küsimusteks. “Kuldvillakust” saab häid küsimusi, mida praegu korraldades, kasutada. 



Mis motiveerib teid antud projekti korraldama?

Eeva: Aastaid mälumängudel osalemist oligi väga suur motivaator. Mõtlesin, et tahan ühe korra proovida ise n-ö teisel pool lauda olemist. Samuti tahtsin kogemust projektijuhina.


Helena: Kui aus olla, olen alati tahtnud proovida olla teisel pool küsimusi, mõistataja asemel küsimuste looja, et natuke oma vürtsi asjale lisada.


Annaliis: Teadmiste omandamine. Seda nii küsimuste välja mõtlemises kui projekti korraldamises. Igal viisil õpin midagi uut. 


Emma: Põhiliselt huvi suurema ürituse korraldamise vastu, aga ka tahtmine huvitavaid fakte teistega jagada.


Millise omadussõnaga kirjeldaksite oma üritust?

Eeva: Põnev (ma loodan). Loodame, et pakume küsimustega midagi uut, mida osalejad juba varem ei teadnud, mida siis hiljem oma 10 000 kasutu/kasuliku fakti pagasisse lisada.


Helena: Omanäoline. Me proovime mälumängule läheneda natuke teise nurga alt kui seda on tehtud varasematel aastatel. Oleme oma ideede ja mõtetega astunud klassikalisest formaadist veidikene kõrvale, et proovida midagi uut. Loodame, et see läheb ka teistele peale.


Emma: Uuenduslik. Seekord on ürituse ülesehitus veidi teistsugune. Kohale kutsusime ka gümnasiste, et nendegi ajusid loodusteaduslike faktidega täiendada. 


Annnaliis: Hariv. Meie üritus ja mälumängud on kohaks, kus saab ainult õppida ning seda mänguliselt. Loomulikult annab üritus võimaluse testida ka oma praeguseid teadmisi. 



Olete järjekorras neljandat “Mälumäng x Loodusteadused” korraldamas. Kas plaanite midagi kardinaalset erinevat teha võrreldes oma eelkäijatega?

Eeva: Sel korral püüame esimest korda kaasata ka gümnaasiumiõpilasi. Mõtlesime, et saame sellega näidata tulevastele tudengitele, et ülikool pole vaid üks kuiv õppetöö ja loengutes istumine ja loodame, et neile samuti meeldib ajusid ragistada. Pisut lisame ka uut mälumängu ülesehitusse, kuid et teada, mida, peate ise kohale tulema ja vaatama!


Annaliis: Nõustun Eevaga. 


Millised on teist igaühe jaoks projekti korraldamisel kõige suuremad väljakutsed?

Eeva: Hetkel tunduvad kõige suuremad väljakutsed olema seotud pigem logistilise poolega, kuid arvan, et see pole mitte midagi ületamatut. 


Helena: Küsimuste mitmekesisus. Keeruline on leida tasakaalu - see ei tohi olla liiga üksluine, aga ka liiga kirju ei sobi.


Emma: Sponsorluse poolelt on kõige keerulisem erinevate pakkide kättesaamine ehk nagu ka Eeva ütles on hetkel kõige keerulisem logistika


Annaliis: Turunduse poolelt on loomulikult tavaline turundamine ning ürituse reklaamimine, kuid seekord on ka suhtlemine gümnaasiumitega. See aasta ootame me ka gümnasiste oma üritusele, mis toob lisakohustusi. See on hästi põnev ning loodetavasti gümnasistid on huvitatud!


Miks peaks üks väljaspool loodusteaduskonda õppiv tudeng  osalema “Mälumäng x Loodusteadused” võistlusel?

Eeva: Kuna loodusteadused on huvitavad ja lahedad ning meil on kõige põnevamad faktid, mida teile küsimuste vormis näidata. Ausalt pole tegu ainult kuiva teadusega 😀.


Helena: Sest maailm on täis vahvaid tarkuseterasid ning suurem osa neist on seotud (kas siis rohkem või vähem) loodusteadustega. Need loovad meie maailmale baasi. Ning kellele ei meeldiks suvalised faktid suvalistest teemadest, millega sõprade/tuttavate ees keksida.


Annaliis: Loodusteadused on terve meie eksistents. Põhjust, miks me elame ja miks kõik toimib saab selgitada loodusteadustega. Isegi kui sa ei ole loodusteadlane, siis mingeid vastuseid sa tead kindlasti. Sel teel saab ka õppida huvitavaid/olulisi/imelikke fakte, mis loodusteadustes on. 


Emma: Sest loodusteaduslike faktide teadmine ei ole kunagi kellelegi halba teinud. Need on kasulikud teadmised ning kunagi ei või teada, millal sul neid vaja läheb.

Comments


  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
bottom of page