Vaimse tervise kuu liikumise nädala raames toimus TalTechi peahoones paneel "Sport ja vaimne tervis", kus osalesid Eesti tippsportlased, kes jagasid oma kogemusi ja teadmisi spordi ning vaimse heaolu seostest. Paneeli juhtis Hendrik Voll, kes lõi avatud ja kaasava õhkkonna, kus osalejad said vabalt oma mõtteid jagada.
Paneeli osalejad:
Gerd Kanter: Eesti olümpiavõitja, maailmameister kettaheites ja treener
Karolina Kibbermann: Eesti võrkpallikoondise liige ja TalTechi tudeng
Marko Albert: Kogenud triatleet, kes on osalenud olümpial, mitmetel Ironman võistlustel ja treener
Paneeli modereeris Hendrik Voll: TalTech õppeprolektor, Eesti Akadeemilise spordiliidu juhatuse esimees ja spordientusiast
Millest paneelil räägiti?
Aja planeerimine on spordi ja õpingute tasakaalustamisel kriitilise tähtsusega. Spordi nimel on tihti vaja teha ohverdusi, näiteks jätta vahele sotsiaalseid üritusi või muid meeldivaid tegevusi. Osalejad tõid välja, et kui aja planeerimine on korralikult tehtud, on võimalik kõik kohustused edukalt ära teha. Tõhus aja kasutamine ja logistika loomulik osa kõnelejate igapäevalus.
Paneel tõi esile vaimse tervise tähtsuse sportimises. Sportlased jagasid, kuidas nad hoiavad end vaimselt tasakaalus ja motiveerituna. Kuigi paneel keskendus spordile ja “liikumise” vaimse tervise vitamiinile, siis arutelu käigus rääkisid osalejad ka teiste vaimse tervise vitamiinide (söömine, puhkamine, suhtlemine ja head emotsioonid) olulisest ning sellest, kuidas nende puudumine spordisooritust negatiivselt mõjutab. Karoliina Kibbermann jagas kogemust võrkpallurina ja tiimisportlasena. Kommunikatsioon mängib võrkpalliväljakul kriitilist rolli. Terve mängu vältel toetatakse üksteist nii õnnestumisel kui ka ebaõnnestumisel. Lisaks sellele on meeskonnakaaslased üksteisele olemas ka väljaspoolt väljakut.
Samuti rõhutati une ja puhkamise olulisust. Iga sportlane jagas, kuidas ta oma “akusid laeb”. Karolina Kibbermann käib jalutamas oma armsa koeraga, Gerd Kanter veedab teadlikult aega ilma telefonita ning Marko Albert loeb raamatuid ning magab. Ta sõnas ka, et uni on parim legaalne doping.
Arutleti ka selle üle, et sport ning erinevad emotsioonid käivad käsikäes. Spordis võib ette tulla nii suuri võite kui ka suuri kaotusi ja osalejad kõnelesid, kuidas emotsioonide kontroll ja pingete juhtimine on spordi igapäevaelu oluline osa, ilma milleta ei oleks võimalik tasakaalustada treeninguid, võistluseid ja õpinguid. Marko Albert jagas kogemust treenerina, kus ta on teinud oma treeninitavatega kokkuleppe, et pärast suuri võite ja kaotusi on võistlejal 24 tundi, et oma emotsioonidega toime tulla, kas juubeldada või kurb olla. Pärast seda jätkub tavapärane treening ning tuleb uus päev uute võimalustega.
Paneel “Sprot ja vaimne tervis” tõi kokku omaala tipud nii individuaal-, tiimi- kui ka kestvusspordis, kellel oli esitatud küsimustele väga huvitavad ja erinevad lähenemised. Osalejate avameelsus pakkus publikule põnevat vaadet kõnelejate sisemaailma ning inspiratsiooni. Paneel lõppes osalejate ühise seisukohaga, et sportimine mängib olulist rolli vaimse tervise ja heaolu tagamisel ja nad julgustasid tudengeid liikumisele oma igapäevaelus aega leidma.
Vaimse tervise kuu on jõudnud poole peale. Võta osa erinevatest Meeleturgutuse üritustest ja saa lisainfot ürituse Facebooki lehelt.
コメント