top of page

Väitlusklubi: mis toimub lisaks kohtumistele?

  • Ilja Freiberg
  • Mar 20
  • 3 min read

Meie klubi põhitegevuseks on iganädalased kohtumised kolmes keeles, kus toimuvad loengud ja mängud. Kuid lisaks sellele korraldame palju muid üritusi, millest soovime selles artiklis rääkida. Need sündmused aitavad meie tudengitel tutvuda Eesti ja maailmaga, leida uusi kontakte ning saada ainulaadseid kogemusi. Usume, et väitlus arendab sotsiaalseid oskusi ja oskusi, mis muutuvad üha olulisemaks tänapäeva maailmas, isegi kui sinu eriala on inseneeria või mõni muu tehniline valdkond. Väitlus õpetab loogikat, kriitilist mõtlemist ja tõhusat meeskonnatööd.


Ülikoolidevahelised turniirid Eestis

Igal aastal korraldame mitmeid ülikoolidevahelisi turniire. Üks neist on algajate turniir, mille peamine eesmärk on panna ühte meeskonda "padawan" ja "jedi", ehk algaja ja kogenud väitleja. Algajad on enamasti esmakursuslased. Traditsiooniliselt toimub see turniir vaheldumisi TalTechi ja Tartu Ülikooli vahel, mis aitab ühtlaselt jaotada korralduslikku koormust ning muuta väitluse regionaalselt kättesaadavamaks.

See turniir toimub sügisel kolmes keeles, võimaldades osalejatel kas saada kogemust oma emakeeles või harjutada võõrkeeles. Samuti teeb see väitluse kättesaadavamaks rahvusvahelistele tudengitele. Paljudele osalejatele on see esimene turniir, mis jääb meelde kogu eluks.


Teine tähtis turniir on Eesti Meistrivõistlused. See toimub samuti vaheldumisi TalTechi ja Tartu Ülikooli vahel, kuid ainult kahes keeles: eesti ja vene keeles. Sellel turniiril kohtuvad tugevaimad meeskonnad ning paljude jaoks on see unistus – võita meistrivõistlused. See toimub kevadel, mil ka algajate tase on juba piisavalt kõrge, et nad saaksid osaleda. Muide, sel nädalavahetusel toimub see Tartus ning meie ülikool saadab sinna mitu meeskonda.

Iga turniir koosneb mitmest osast: eelvoorud, finaalid, autasustamine ja sotsiaalne programm. Sotsiaalne osa on mitteametlik turniirijärgne sündmus, kus osalejad suhtlevad, tutvuvad, arutavad möödunud voorusid ja lihtsalt lõõgastuvad. Väitlus ei ole ainult võistlus parima tiitli nimel – see on ka võimalus nautida mängu, suhelda huvitavate inimestega ja avardada silmaringi.


Koolinoorte turniirid

Esmapilgul võib tunduda, et koolinoorte turniiridel pole tudengitega suurt seost, kuid tegelikult on need oluline osa väitlejate arengust. Esiteks aitab kohtuniku roll mängu paremini mõista, argumente võrrelda ja analüüsida. Teiseks on see võimalus edastada oma teadmisi järgmisele põlvkonnale. On ju tuntud ütlus, et sa oled midagi tõeliselt mõistnud alles siis, kui suudad seda lapsele selgitada. Sama kehtib ka siin. Koolinoorte turniiride kaudu kasvatame üles uue põlvkonna väitlejaid, kes jätkavad väitlemisega ka ülikoolis. Mõne jaoks on isegi väitlusklubi olemasolu ülikoolis oluline kriteerium kõrgkooli valimisel.


Koolinoorte turniirid toimuvad peaaegu alati väljaspool Tallinna, mistõttu on paljud meie liikmed reisinud erinevatesse Eesti linnadesse: Kuressaarde, Pärnusse, Tartusse, Narva, Paidesse, Viljandisse ja mujale. Mõnikord ei piirdu osalemine ainult kohtunikuna tegutsemisega, vaid hõlmab ka turniiri korraldamist – vaja on vabatahtlikke, tabelimeistreid, peakohtunikke ja teisi abilisi. Aastas toimub umbes kuus koolinoorte turniiri.


Rahvusvahelised turniirid

Loomulikult ei toimu väitlusturniirid ainult Eestis. Kui väitlejal on soov areneda, jõuab ta varem või hiljem rahvusvahelistele turniiridele. Oleme uhked, et oleme juba mitu aastat esindanud TalTechi Euroopa Meistrivõistlustel ning plaanime osaleda ka maailmameistrivõistlustel. Nende puhul on probleemiks see, et meeskondade arv on piiratud ning osalustasud on kõrged. Õnneks katab ülikool suure osa kuludest, mille eest oleme väga tänulikud.


Lisaks suurturniiridele osaleme regulaarselt ka Riia turniiridel, kus igal aastal toimub vähemalt kaks võistlust. Samuti on olemas Baltic IV – turniir, mille eesmärk on ühendada Balti riikide väitlejad, kuid see on avatud ka osalejatele mujalt maailmast. Sel aastal toimub see mais TalTechis.


Need turniirid toimuvad inglise keeles, pakkudes osalejatele suurepärast võimalust mitte ainult arendada argumenteerimisoskust, vaid ka parandada oma keeleoskust. See on eriti kasulik, sest väitlejad peavad suutma arutleda keerulistel teemadel – alates filosoofiast ja rahandusest kuni tehnoloogia ja poliitikani – võõrkeeles.


Rahvusvahelised turniirid nõuavad põhjalikku ettevalmistust ja treeninguid. Mõned neist toimuvad veebiformaadis, mis võib olla paljudele osalejatele keeruline kogemus. Siiski pakuvad need turniirid suurepärast võimalust vahetada kogemusi, tutvuda uute inimestega ja reisida. Viimastel aastatel on meie klubi liikmed käinud Bulgaarias, Šotimaal, Lätis, Leedus, Rumeenias, Tšehhis ja paljudes teistes riikides.


Projektid

Eestis viiakse igal aastal läbi kaks suurt projekti. Esimene neist on Suveakadeemia – üle-eestiline väitlejate laager, mis toimub Noarootsis ning tähistab ühtlasi väitlushooaja lõppu ja uue algust. See toob kokku 150 osalejat, kestab viis päeva ning sisaldab hulgaliselt treeninguid, turniiri, grillimist, spordivõistlusi ja palju lõbu. Kohtade arv täitub loetud päevadega.


Teine oluline projekt on "Argument" – intensiivne väitlusprogramm kooliõpilastele, kus meie klubi liikmed tegutsevad treeneritena. Sessioonid toimuvad nädalavahetustel mitme nädala jooksul ning lõpevad turniiriga. Iga kahe aasta tagant korraldatakse ka presidenditurniir.

Lisaks toimuvad mitmed rahvusvahelised projektid, mis keskenduvad kogemuste jagamisele, kohtunikutöö arendamisele ja väitlusvõrgustiku laiendamisele üle kogu Euroopa. Nende peamine eesmärk on luua tugevaid sidemeid tudengite vahel üle kogu kontinendi.



Aktiivsete väitlejate nädalavahetused on sageli tihedalt täis – keskmiselt on vaid kaks vaba nädalavahetust kuus. Kuid kõik need tegevused sobituvad hästi tudengieluga, kuna need korraldatakse arvestusega, et kõigil on eksamid ja õppetöö. Väitluse kaudu loovad paljud tudengid sõprussuhteid nii Eestis kui ka kogu maailmas.

Comments


  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
bottom of page